Nietoksyczne sprzątanie: krótki przewodnik

13:09Na pierwszy rzut oka ekologiczne sprzątanie może wydawać się nieefektywne i czasochłonne.  Przynajmniej sama miałam kiedyś o nim takie zdanie. Obecnie zaryzykowałabym stwierdzenie, że przestawienie się na przyjazne środowisku porządki poniekąd przypomina proces przejścia na dietę roślinną: nietoksycznego sprzątania trzeba nauczyć, tak samo jak przechodząc na weganizm trzeba ponownie przyswoić sobie tajniki gotowania.

Po długim okresie eksperymentów w końcu udało mi się osiągnąć stan, w którym potrzebuję mnie niż dziesięciu naturalnych składników, aby utrzymać moje mieszkanie w czystości i świeżości. Mimo, że szczerze wierzę, że każdy powinien uczyć się na własnych błędach zdecydowałam się podzielić moimi odkryciami żeby oszczędzić innym dodatkowej pracy.

W tym miejscu powinnam chyba wspomnieć o finansowym aspekcie używania naturalnych środków czystości, a więc krótko i zwięźle: są tanie jak przysłowiowy barszcz. Bazują głównie na occie, kwasie cytrynowym i sodzie oczyszczonej, co w dłuższym okresie pozwala na zaoszczędzenie całkiem sporej sumy. Nie ma potrzeby inwestowania w drogie składniki, czy sprzęt. Co więcej sporo produktów można kupić na wagę bez[pośrednio do własnych pojemników lub w opakowaniu w pełni nadającym się do recyklingu. 

Nie mam jednak zamiaru kłamać: sprzątanie z pomocą nietoksycznych naturalnych środków często wymaga więcej czasu i wysiłku. Efekt końcowy jest taki sam (a czasem nawet lepszy) niż przy użyciu detergentów, jednak czasem trzeba zwyczajnie poświęcić chwilę na szorowanie zamiast po prostu zalać brudną powierzchnię żrącymi chemikaliami. Mimo wszystko dodatkowy wysiłek się opłaca. 

Należy przede wszystkim pamiętać żeby skupiać się raczej na mechanicznym usuwaniu zalegającego brudu niż obsesyjnej dezynfekcji wszystkiego. Nagrodą za trudy jest posprzątane mieszkanie i unoszący się w powietrzy ziołowo-cytrynowy zapach czystości. Naturalne środki dezynfekujące takie jak soda oczyszczona i ocet nie tylko pozwolą pozbyć się uciążliwych zabrudzeń i kamienia, lecz także skutecznie zabiją wszelkie zarazki i bakterie. 

Poniżej zamieszczam moje wskazówki i sprawdzone przepisy na naturalne nietoksyczne środki czystości. Powodzenia!Uniwersalny cytrynowy płyn do czyszczenia różnych powierzchni


Codziennie zużywam przynajmniej jedną cytrynę, głównie do przygotowania mojej porannej wody imbirowo-cytrynowej. Zamiast wyrzucać skórkę zaczęłam produkować swój własny uniwersalny płyn do czyszczenia, którego przygotowanie jest bardzo proste i tanie.Wystarczy wrzucić skórkę z cytryny (lub innych owoców cytrusowych) do butelki z dużym gwintem lub słoika, a następnie zalać całość octem. Zwykle zaczynam od skórki z jednej cytryny, aby codziennie dodawać kolejną porcję powoli wypełniając naczynie. Następnie pozostawiam miksturę na minimum dwa tygodnie a gotowy płyn przelewam do butelki ze spryskiwaczem. 

Z uwagi na to, że ocet znany jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, produktu można używać do różnego rodzaju powierzchni potrzebujących właściwej dezynfekcji takich jak armatura łazienkowa, zlew kuchenny, czy blaty. Świetnie sprawdza się także jako odkamieniacz - wystarczy spryskać wybrany obiekt, pozostawić płyn na przynajmniej 15 minut, a następnie zetrzeć i spłukać. Mimo, że po użyciu wyczuwalny jest dość mocny octowy zapach, opary znikają już po kilku minutach. Jeśli zapach okaże się zbyt intensywny, można rozwodnić środek lub dodać do niego kilku kropel olejku eterycznego. 


Ważne: Nigdy nie należy używać środków na bazie octu doczyszczenia powierzchni z marmuru i stali nierdzewnej!


           Eukaliptusowo-lawendowy płyn do czyszczenia szyb i luster

Mimo, że uniwersalny cytrynowy płyn do czyszczenia ma wiele zastosowań lubi pozostawiać smugi na szybach i lustrach. Dlatego do czyszczenia szkła używam innej bazującej na occie mieszanki. Przygotowuje roztwór octu i wody (proporcje 1:1) i dodaję do niego kilku kropli ulubionych olejków eterycznych. Moje ulubione połączenie to zdecydowanie eukaliptus i lawenda.

1     Pasta z sody oczyszczonej do zadań specjalnych

Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą aby uzyskać niezwykle skuteczną pastę czyszczącą. Używam jej do czyszczenia wanien i zlewów, świetnie usuwa kamień i osad z mydła. Aby wyczyścić armaturę łazienkową po prostu spłukuję sprzęty strumieniem czystej wody żeby pozbyć się zalegającego kurzu i brudu, a następnie posypuję mokrą powierzchnię sodą oczyszczoną i szoruję do czysta. Na koniec jeszcze raz obficie polewam wodą i spryskuję naturalnym środkiem dezynfekującym na bazie octu i/lub spirytusu (w tej roli dobrze sprawdzają się uniwesalny cytrynowy płyn do czyszczenia i eukaliptusowo-lawendowy płyn do mycia luster). 


     

     Naturalne kostki toaletowe

Wszystko czego potrzeba do produkcji naturalnych czyszczących kostek toaletowych to soda kalcynowana (zwana również sodą myjącą) lub zwykła soda oczyszczona, kwas cytrynowy i ulubiony olejek eteryczny. Wystarczy wymieszać dwie części sody i jedną część kwasku cytrynowego (w proporcji 2:1), dodać kilka kropel olejku zapachowego, wypełnić masą foremkę do lodu i odczekać kilka dni aż stwardnieje. gotowe kostki należy przechowywać w szczelnym i suchym pojemniku.Zaprzyjaźnij się ze starą szczoteczką do zębów!

Rozmiar szczoteczki do zębów sprawia, że można za jej pomocą dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Z łatwością usunie kamień zalegający wokół baterii prysznicowych i zaschnięty tłuszcz w zakamarkach płyty grzewczej. Działa cuda w połączeniu z pastą z sody oczyszczonej!
Kwas cytrynowy - nietoksyczny odkamieniacz

 Kwas cytrynowy szybko i efektywnie usuwa kamień i osad. Znakomicie sprawdza się zwłaszcza  jako odkamieniacz do czajnika i ekspresu do kawy. Jest o wiele lepszy niż sztuczne chemiczne odkamieniacze, które mogą okazać się toksyczne.Pozbądź się jednorazówek!

Ostatnio udało mi się kompletnie zrezygnować z zakupy ręczników papierowych i jednorazowych rękawic. Zamiast tego zaopatrzyłam się w dwa komplety wielorazowych ściereczek- używam innych do sprzątania kuchni i łazienki. Mam ich na tyle dużo, że bez problemu wystarcza do cotygodniowych generalnych porządków i drobnego codziennego sprzątania. Piorę wszystkie raz w tygodniu w stosunkowo wysokiej temperaturze z dodatkiem odplamiacza tlenowego. Mam też dwie pary dedykowanych dla kuchni i łazienki gumowych rękawic. 

Praktyczna wskazówka:  ścierki używane wcześniej do czyszczenia blatów i sprzętów kuchennych, zanim trafią do pralki mogą zostać wykorzystane do wytarcia mokrych plam z kuchennej podłogi.
 
  

You Might Also Like

1 komentarze

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Flickr Images

Durszlak.pl

Like us on Facebook

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

Flickr Images

Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie