Ekologiczne pranie - praktyczne wskazówki

20:39Po długiej przerwie wracam z masą nowych pomysłów. Przede wszystkim chciałabym rozpocząć nową serię postów o ekologicznym prowadzeniu domu. Rozpocznie ją dzisiejszy wpis zawierające moje rady i wskazówki dotyczące przyjaznego środowisku prania. Szczerze powiedziawszy pranie jest jedną z najbardziej znienawidzonych przeze mnie czynności domowych (zaraz po zmienianiu pościeli i zmywaniu). mam wrażenie, że to czasochłonny i nigdy niekończący się proces, co gorsza drogi i szkodliwy dla środowiska. Mimo, że poniższe wskazówki nie przyczynią się raczej do przyspieszenia całego procesu, pozwolą znacząco ograniczyć wydatki na środki piorące i negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowo świeże ubrania będą pachnieć jak lawendowe pole.

Ekopranie - moje niezbędniki:

 •  orzechy piorące - zawierają naturalny detergent- saponinę. Podczas prania wchłaniają wodę i uwalniają naturalne składniki piorące, które krążą w wodzie usuwając brud i zanieczyszczenia z ubrań. Orzechy piorące są hipoalergiczne, bezzapachowe i tanie: 1 kg (koszt to ok. 40 zł) wystarcza na niemal 6 miesięcy (przy 4-5 praniach tygodniowo).  Instrukcja: włóż 4-6 soap do bawełnianego woreczka, dokładnie zawiąż i umieść w pralce razem z brudnymi ubraniami. Pierz jak zwykle. Po użyciu pozostaw do wyschnięcia. Jednej porcji orzechów można użyć nawet do 4 razy (ich zużycie zależy głownie od temperatury prania - im jest wyższa tym szybciej uwalniana jest saponina). Pranie z dodatkiem orzechów nie wymaga dodatkowego użycia płynu do płukania lub zmiękczacza.
 • organiczne mydło marsylskie – szczególnie przydaje się przy praniu koszul - pozwala dokładnie doprać zabrudzone kołnierzyki i mankiety. Instrukcja: zabrudzony fragment należy zwilżyć wodą i dokładnie potrzeć kostką mydła marsylskiego, pozostawić na kilka minut a następnie prać jak zwykle. Mydło marsylskie sprawdza się też jako podstawowy odplamiacz punktowy oraz środek do prania ręcznego. 
 • wybielacz tlenowy- nadwęglan sodu - naturalny wybielacz i odkażacz. W kontakcie z wodą uwalnia aktywny tlen o silnych właściwościach odplamiających i dezynfekujących, a jedynym produktem ubocznym tej reakcji chemicznej jest nieszkodliwy dla środowiska węglan sodu (soda kalcynowana). Zapobiega też żółknięciu i szarzeniu białych tkanin, w przeciwieństwie do wybielaczy na bazie chloru nie uszkadza materiału i jest bezpieczny dla tekstyliów kolorowych. Idealny do prania białych ręczników, pościeli i koszul. Dodatkowo odplamia i dezynfekuje silnie zabrudzone ścierki kuchenne i ściereczki z mikrofibry używane do codziennego sprzątania. Instrukcja: aby pozbyć się plam lub zapobiec żółknięciu tkanin należy dodać ok. 2 łyżek wybielacza tlenowego do przegródki przeznaczonej na proszek do prania. Skuteczność wybielacza tlenowego zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury (najbardziej efektywny jest w wodzie cieplejszej niż  50°C). W przypadku trwałych i silnych zabrudzeń warto pomyśleć o całonocnym namaczaniu w roztworze gorącej wody i nadwęglanu sodu. Metoda ta świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku brudnych ścierek kuchennych.
 • olejki eteryczne – dodaj ok. 15 kropli ulubionego olejku eterycznego do każdego prania żeby nadać tkaninom naturalny świeży zapach. Moje ulubione nuty zapachowe to lawenda, eukaliptus (świetny do prania pościeli w czasie przeziębień) oraz sosna.  

  Pranie i ślad tlenowy

W realiach europejskich nie trzeba chyba wspominać, że najlepiej zastąpić suszarkę bębnową tradycyjnym suszeniem na (świeżym) powietrzu. Warto być jednak świadomym ilości dwutlenku węgla produkowanej przy okazji prania. Pamiętaj o tym zanim podkręcisz temperaturę wody - obniżając ją można z łatwością zaoszczędzić 100g of CO2e przy każdym praniu. Poniżej zamieszczam przykładowe ilości dwutlenku węgla produkowane podczas jednego prania w zależności od temperatury wody i metody suszenia:
 
0.6 kg CO2 - temp. prania 30°C, suszenie na powietrzu
0.7 kg CO2  temp. prania 40°C,  suszenie na powietrzu
2.4 kg CO2e temp. prania 40°C, suszarka bębnowa
3.3 kg CO2e temp. prania 60°C, suszarka bębnowa


Należy pamiętać, że środki takie jak orzechy piorące są skuteczne już w temperaturze 30°C. Wyjątkiem jest wybielacz tlenowy, który najskuteczniej działa w gorącej wodzie (min. 50°C). Osobiście piorę ubrania ciemne i kolorowe w temp. 30°C, jasne w temp. 40°C, białe ręczniki kąpielowe i pościel w temp. 60°C aa brudne ścierki kuchenne w temp.90°C.
  

Prasowanie i ochrona ubrań

Nie uważam się za eksperta w dziedzinie prasowania, chciałabym jednak podzielić się jedną - moim zdaniem cenną wskazówką. Ten prosty zabieg pozwoli pozbyć się wszelkich zagnieceń powstałych podczas prania. Przed prasowaniem lekko zwilż ubrania przy pomocy butelki ze spryskiwaczem i pozostaw na kilka minut. Warto dodać do wody kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Eliminuje to potrzebę zakupu specjalnej pachnącej wody do żelazka.

W celu ochrony ubrań przed molami warto powiesić w szafie bawełniane woreczki wypełnione suszoną lawendą. Odstraszają szkodniki i nadają ubraniom świeży zapach. 
You Might Also Like

2 komentarze

 1. Hi
  Dear reader. How are you?If you're looking at the expense side of the equation, take a close look at the rent you're paying if the space is leased. Even if you've already signed a lease agreement, there is nothing to prevent you from approaching the landlord or property owner to renegotiate the lease or request a reduction.See more at- 24 hour Toronto coin laundromat services

  OdpowiedzUsuń
 2. Hi there,
  How are you? I hope you are doing well.actually It can be a great opportunity for all. If you are interested to learn about Toronto Laundromats you visit us for more details.The coin laundry, or laundromat, business is attractive to many entrepreneurs because it seems to run itself. Customers provide their own labor, and aside from washers and dryers, there are few other essentials needed to open up. However, several aspects of the coin laundry business should be considered before heading into this industry.See more at- 24 hour Toronto coin laundromat services

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Flickr Images

Durszlak.pl

Like us on Facebook

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

Flickr Images

Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie