Jesienna owsianka z jabłkiem i żurawiną
14:08
Kiedy kończy się sezon owsianek z dodatkiem świeżych malin i borówek, przychodzi czas na wykorzystanie owoców jesieni. Z uwagi na to, że staramy się opierać naszą dietę na produktach sezonowych, w okresie jesiennym chętnie sięgamy po lokalne jabłka, śliwki, żurawinę, dynię i marchew. To na pewno lepszy wybór niż zakup napompowanych pestycydami truskawek z Maroka lub Hiszpanii.
Ostatnio eksperymentuję z przepisami na dania o dużej zawartości białka. Z powodu dość intensywnych treningów nasze ciała mają zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Ponieważ nie spożywam białka zwierzęcego musiałam znaleźć nowe sposoby na przemycenie większej ilości bogatych w białko pokarmów roślinnych w codziennych posiłkach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o białku i dlaczego białko pochodzenia zwierzęcego jest tak szkodliwe dla naszego zdrowia, koniecznie sięgnij po książkę Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie autorstwa T. Colin Campbella. Moim zdaniem jest to jedna z najważniejszych pozycji na półce każdej osoby na diecie roślinnej lub zainteresowanej zasadami zdrowego odżywiania i prawidłowego komponowania posiłków. Jeśli jesteś zaciekawiony tym tematem a nie masz jednak ochoty z kilkusetstronicowym wywodem na temat zasad prawidłowego żywienia, ten artykuł dostarczy Ci podstawowej wiedzy na temat różnic pomiędzy białkiem zwierzęcym i roślinnym.
Dobrym źródłem białka roślinnego są między innymi orzechy i masła orzechowe, mleka roślinne i płatki owsiane. Są przy tym bogate w wapń, magnez i inne ważne składniki i minerały. Tutaj znajdziesz listę 10 najlepszych źródeł wegańskiego białka. Nawet jeśli na co dzień nie stosujesz diety w 100% roślinnej, pomyśl o ograniczeniu ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj, że taka decyzja nie musi mieć wpływu na ilość i jakość dostarczanego organizmowi białka.
Mając na uwadze powyższe stworzyłam przepis na wysokobiałkową jesienną owsiankę z dodatkiem owoców sezonowych. Słodycz jabłek, goryczka żurawiny, rozgrzewająca nuta cynamony i słonawy smak masła orzechowego czynią zwyczajną owsiankę wyrafinowanym i pełnym smaku daniem, które oprócz wspomnianego wyżej białka zawiera również szereg innych istotnych składników odżywczych takich, jak błonnik i wapń, a także witaminę C i antyoksydanty pochodzące z żurawiny.
Jesienna owsianka z jabłkiem i żurawiną
Cynamonowa owsianka
Składniki na 2 porcje
- 2 kubki płatów owsianych
- 2 mleka roślinnego (użyłam mleka sojowego)
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 łyżki syropu klonowego lub innego płynnego słodzika (np. syropu z agawy, miodu)
W małym rondlu połącz płatki owsiane, mleko roślinne, cynamon i syrop klonowy. Wymieszaj i doprowadź do wrzenia, a następnie zredukuj ogień i pozostaw na małym pozwalając płatkom wchłonąć całą ciecz i pilnując żeby nie doszło do przypalenia. Zajmie to ok. 5 minut.
Mus z jabłek i żurawiny
Składniki na 4 porcje
- 500 g świeżej żurawiny (umytej i osuszonej)
- 2 spore słodkie jabłka (starte na tarce po usunięciu gniazd nasiennych – pozostaw skórkę - jest ona bogatym źródłem błonnika pokarmowego)
- 2 laski cynamonu (lub łyżeczka mielonego cynamonu)
- 3 łyżki syropu klonowego lub innego płynnego słodzika (np. syropu z agawy, miodu)
Wszystkie składniki umieść w garnku, dodaj odrobinę wody. Zagotuj, a następnie zredukuj ogień i duś do momentu aż całość zgęstnieje (żurawina powinna puścić sok, a następnie rozpaść się całkowicie). Zdejmij z ognia i pozostaw do wystudzenia.
Dodatki:
- Masło orzechowe
- Płatki migdałowe
- Plasterki świeżego jabłka
- Orzechy (namoczone przez noc, użyłam mieszanki orzechów brazylijskich, orzechów nerkowca i migdałów)
Umieść namoczone orzechy na dnie słoika (można użyć również szklanki lub miseczki). Dodaj warstwę owsianki, łyżkę masła orzechowego a następnie warstwę musu owocowego. Udekoruj plasterkami jabłka i płatkami migdałowymi.
0 komentarze